UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures | Watch Live Streaming

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures | Watch Live Streaming. Here’s everything you need to know about the UEFA Champions League season for 2021-22. The soccer calendar is back to normal, and that means the UEFA Champions League group stage is upon us. action kicked off on Tuesday as the tournament finally began in earnest. The group-stage draw set some tasty matchups with PSG and Manchester City grouped together as the 32 participants were paired into eight groups of four.

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures Watch Live Streaming
UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures Watch Live Streaming

Below you’ll find the schedule as well as dates for all six group stage matchdays and dates for the knockout stage as all roads lead to Saint Petersburg in Russia for the final on May 28. As always, CBS Sports and Paramount+ are your go-to home for all things Champions League. Be sure to click here to stream every game.

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures

Craving even more coverage of the UEFA Champions League? Listen below and follow ¡Qué Golazo! A Daily CBS Soccer Podcast where we take you beyond the pitch and around the globe for commentary, previews, recaps and more.

Champions League 2021 Live Streaming

Champions League 2021 Schedule Fixtures Groups

  • Group A: Manchester City, PSG, RB Leipzig, Club Brugge
  • Group B: Atlético Madrid, Liverpool, FC Porto, AC Milan
  • Group C: Borussia Dortmund, Ajax, Besiktas, Sporting Lisbon
  • Group D: Real Madrid, Shakhtar Donetsk, Inter Milan, Sheriff Tiraspol
  • Group E: Bayern Munich, Barcelona, Benfica, Dynamo Kyiv
  • Group F: Manchester United, Villarreal, Atalanta, Young Boys
  • Group G: Sevilla, Salzburg, Wolfsburg, Lille
  • Group H: Juventus, Chelsea, Zenit, Malmo

Group stage matches dates and times

All times Eastern

Tuesday, Sept. 14
Matchday 1

  • Barcelona 0, Bayern Munich 3 
  • Dynamo Kyiv 0, Benfica 0  
  • Young Boys 2, Man. United 1    
  • Villarreal 2, Atalanta 2  
  • Sevilla 1, Salzburg 1    
  • LOSC 0, Wolfsburg 0  
  • Chelsea 1, Zenit 0 
  • Malmo 0, Juventus 3

Wednesday, Sept. 15
Matchday 1 

  • Manchester City vs. RB Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Club Brugge vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atletico Madrid vs. Porto, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Liverpool vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Besiktas vs. Dortmund, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Sporting CP vs. Ajax, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Sheriff vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Inter Milan vs. Real Madrid, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Sept. 28
Matchday 2

  • PSG vs. Manchester City, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Leipzig vs. Club Brugge, 3 p.m. (Paramount+)    
  • AC Milan vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Porto vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Ajax vs. Besiktas, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Dortmund vs. Sporting CP, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Shakhtar Donetsk vs. Inter Milan, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Real Madrid vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)  

Wednesday, Sept. 29
Matchday 2

  • Bayern Munich vs. Dynamo Kyiv, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Benfica vs. Barcelona, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atalanta vs. Young Boys, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Manchester United vs. Villarreal, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Salzburg vs. LOSC, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Wolfsburg vs. Sevilla, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Zenit vs. Malmo, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Juventus vs. Chelsea, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Oct. 19
Matchday 3

  • Club Brugge vs. Manchester City, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • PSG vs. Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atletico Madrid vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Porto vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Besiktas vs. Sporting CP, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Ajax vs. Dortmund, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Shakhtar Donetsk vs. Real Madrid
  • Inter Milan vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)  

Wednesday, Oct. 20
Matchday 3

  • Barcelona vs. Dynamo Kyiv, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Benfica vs. Bayern Munich, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Young Boys vs. Villarreal, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Manchester United vs. Atalanta
  • Salzburg vs. Wolfsburg, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • LOSC vs. Sevilla, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Chelsea vs. Malmo, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Zenit vs. Juventus, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Nov. 2
Matchday 4 (Paramount+)

  • Dynamo Kyiv vs. Barcelona, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Bayern Munich vs. Benfica, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Villarreal vs. Young Boys, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atalanta vs. Man. United, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Wolfsburg vs. Salzburg, 12:45 p.m. (Paramount+)     
  • Sevilla vs. LOSC, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Malmo vs. Chelsea, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Juventus vs. Zenit, 3 p.m. (Paramount+)  

Wednesday, Nov. 3
Matchday 4

  • Manchester City vs. Club Brugge, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Leipzig vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)    
  • AC Milan vs. Porto, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Liverpool vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Sporting CP vs. Besiktas, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Dortmund vs. Ajax, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Real Madrid vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Sheriff vs. Inter Milan, 3 p.m. (Paramount+)

Tuesday, Nov. 23
Matchday 5

  • Dynamo Kyiv vs. Bayern Munich, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Barcelona vs. Benfica, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Villarreal vs. Manchester United, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Young Boys vs. Atalanta, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Sevilla vs. Wolfsburg, 3 p.m. (Paramount+)  
  • LOSC vs. Salzburg, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Malmo vs. Zenit, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Chelsea vs. Juventus, 3 p.m. (Paramount+)

Wednesday, Nov. 24
Matchday 5

  • Manchester City vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Club Brugge vs. Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Atletico Madrid vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Liverpool vs. Porto, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Besiktas vs. Ajax, 12:45 p.m. (Paramount+)        
  • Sporting CP vs. Dortmund, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Inter Milan vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)        
  • Sheriff vs. Real Madrid, 3 p.m. (Paramount+)

Tuesday, Dec. 7
Matchday 6

  • PSG vs. Club Brugge, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Leipzig vs. Manchester City, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Porto vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)  
  • AC Milan vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Dortmund vs. Besiktas, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Ajax vs. Sporting CP, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Real Madrid vs. Inter Milan, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Shakhtar Donetsk vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)

Wednesday, Dec. 8
Matchday 6 (Paramount+)

  • Benfica vs. Dynamo Kyiv, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Bayern Munich vs. Barcelona, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Manchester United vs. Young Boys, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Atalanta vs. Villarreal, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Salzburg vs. Sevilla, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Wolfsburg vs. LOSC, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Juventus vs. Malmo, 12:45 p.m. (Paramount+)        
  • Zenit vs. Chelsea, 12:45 p.m. (Paramount+)      

Argentina VS Brazil Copa America Final 2021 Live Match | Watch Live Score & Live Telecast

Knockout stage dates

Monday, Dec. 13
Round of 16 draw (Paramount+)

Tuesday, Feb. 15
Round of 16, first legs (Paramount+)

Wednesday, Feb. 16
Round of 16, first legs (Paramount+)

Tuesday, Feb. 22
Round of 16, first legs (Paramount+)

Wednesday, Feb. 23
Round of 16, first legs (Paramount+)

Tuesday, March 8
Round of 16, second legs (Paramount+)

Wednesday, March 9
Round of 16, second legs (Paramount+)

Tuesday, March 15
Round of 16, second legs (Paramount+)

Wednesday, March 16
Round of 16, second legs (Paramount+)

Friday, March 18
Quarterfinal and semifinal draw (Paramount+)

Tuesday, April 5
Quarterfinals, first legs (Paramount+)

Wednesday, April 6
Quarterfinals, first legs (Paramount+)

Tuesday, April 12
Quarterfinals, second legs (Paramount+)

Wednesday, April 13
Quarterfinals, second legs (Paramount+)

Tuesday, April 26
Semifinals, first legs (Paramount+)

Wednesday, April 27
Semifinals, first legs (Paramount+)

Tuesday, May 3
Semifinals, second legs (Paramount+)

Wednesday, May 4
Semifinals, second legs (Paramount+)

Saturday, May 28
Champions League final in Saint Petersburg Stadium (Paramount+)


Results from previous rounds

Preliminary round

June 22 (Semifinal)
Folgore 0, Prishtina 2
HB Tórshavn 0, Inter Club d’Escaldes 1

June 25 (Final)
Prishtina 2, Inter Club d’Escaldes 0

First qualifying round

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Fola EschLincoln Red Imps2-20-52-7
Slovan BratislavaShamrock Rovers2-01-23-2
Malmö FFRiga1-01-12-1
Bodø/GlimtLegia Warsaw2-30-22-5
Connah’s Quay NomadsAlashkert2-20-1 (a.e.t.)2-3
HJKBudućnost Podgorica3-14-07-1
CFR ClujBorac Banja Luka3-11-2 (a.e.t.)4-3
ShkëndijaMura0-10-50-6
TeutaSheriff Tiraspol0-40-10-5
Dinamo Tbilisi Neftçi Baku1-21-22-4
Maccabi HaifaKairat1-10-21-3
LudogoretsShakhtyor Soligorsk1-01-02-0
FerencvárosPrishtina3-03-16-1
Žalgirisinfield3-12-15-2
FloraHibernians2-03-05-0
Dinamo ZagrebValur3-22-05-2

Second qualifying round

Champions Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Dinamo ZagrebOmonia2-01-03-0
Slovan BratislavaYoung Boys0-02-32-3
Legia WarsawFlora2-11-03-1
AlashkertSheriff Tiraspol0-11-31-4
OlympiacosNeftçi Baku1-01-02-0
KairatRed Star Belgrade2-10-52-6
Lincoln Red ImpsCFR Cluj1-20-21-4
Malmö FFHJK2-12-24-3
FerencvárosŽalgiris2-03-15-1
MuraLudogorets0-01-31-3


League Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Rapid WienSparta Prague2-10-22-3
CelticMidtjylland1-11-2 (a.e.t.)2-3
PSV EindhovenGalatasaray5-12-17-2

Third qualifying round

Champions Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Dinamo ZagrebLegia Warsaw1-10-12-1
CFR ClujYoung Boys1-11-31-4
OlympiacosLudogorets1-12-23-3 (1-4 on pens)
Red Star BelgradeSheriff Tiraspol1-10-11-2
Malmö FFRangers2-12-14-2
FerencvárosSlavia Prague2-00-12-1

League Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Dinamo ZagrebLegia Warsaw1-10-12-1
CFR ClujYoung Boys1-11-31-4
OlympiacosLudogorets1-12-23-3 (1-4 on pens)
Red Star BelgradeSheriff Tiraspol1-10-11-2
Malmö FFRangers2-12-14-2
FerencvárosSlavia Prague2-00-12-1

Play-off round

Champions Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Dinamo ZagrebLegia Warsaw1-10-12-1
CFR ClujYoung Boys1-11-31-4
OlympiacosLudogorets1-12-23-3 (1-4 on pens)
Red Star BelgradeSheriff Tiraspol1-10-11-2
Malmö FFRangers2-12-14-2
FerencvárosSlavia Prague2-00-12-1


League Path:

TEAMTEAMLEG 1LEG 2AGG. SCORE
Dinamo ZagrebLegia Warsaw1-10-12-1
CFR ClujYoung Boys1-11-31-4
OlympiacosLudogorets1-12-23-3 (1-4 on pens)
Red Star BelgradeSheriff Tiraspol1-10-11-2
Malmö FFRangers2-12-14-2
FerencvárosSlavia Prague2-00-12-1

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures,Champions League 2021 Schedule Fixtures,Champions League 2021 Match,Champions League 2021 Live Streaming,uefa champions league schedule,champions league table,champions league 2021,champions league winners,champions league results,champions league live,champions league final,champions league draw

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures,Champions League 2021 Schedule Fixtures,Champions League 2021 Match,Champions League 2021 Live Streaming,uefa champions league schedule,champions league table,champions league 2021,champions league winners,champions league results,champions league live,champions league final,champions league draw

UEFA Champions League 2021 Match Schedule Fixtures,Champions League 2021 Schedule Fixtures,Champions League 2021 Match,Champions League 2021 Live Streaming,uefa champions league schedule,champions league table,champions league 2021,champions league winners,champions league results,champions league live,champions league final,champions league draw

Leave a Comment